Eskişehirliyiz.biz Ana Sayfa Eskişehir Apart Yurt Rehberi  
Üye Ol Üye Giriş
Eskişehir Forum Tartışma Platformu
www.eskisehirliyiz.biz
Ana Sayfa      

Forum

>yeni konu aç<  |  forum ana sayfa -- > Genel -- > Politika

>Yanıtla<
>Cevap Yaz
Büyükerşen Karikatüre Tahammül Edemedi
Yazar Mesaj
point | Offline 25 Mayıs 2010 Salı 09:44  Büyükerşen Karikatüre Tahammül Edemedi
Başbakanı karikatürlere bile tahammülsüz diye eleştirenlere en büyük yanıt kendi yere göğe sığdıramadıkları Yılmaz Hocadan geldi..

Demekki basbakan gibi dergi kapaklarına falan giriyor olsa bütün dergileri toplatacak ve yayından kaldırtarak hepsini cezalandıracak kendinisi..

Allahtan o kadar da popüler değil ve arkasından Doğan Medya gibi bir yayın grubu. CANDAS bu yayın grubuna reklam, baskı isleri falanda verip pek güzel sessizliklerini de sağlıyor reklamını da yaptırıyor..

Facebookta karikatürü paylasan genci mahkemeye verdi ve 11 ay ceza almasını sağladı.

10 parmağında 10 marifet olan Hocamız her fırsatta gazeteciyim, karikatür çizerim derken bir karikatüre nasıl da böyle tahammülsüz kaldı!..

Bir zamanlar illegal bir sekilde Ak Haber gazetesini de toplatmıstı kendisi..

Peki ya bir karikatüre böylesine tahammülsüz olan biri yargılandığı mahkemenin hakiminin kızını ise aldığı ve daha sonrada bu mahkemeden beraat ettiğini nasıl kabullenebiliyor. Yada hakkında yapılan bir sürü beton yolsuzluğu gibi yolsuzluk iddialarını nasıl sessizce karsılayabiliyor. Neden onlara da ceza aldırmıyor? 
Yazar Mesaj
point | Offline 25 Mayıs 2010 Salı 09:49  İşte o haber!
Milyonlarca kişinin çeşitli video, fotoğraf ve haberleri paylaştığı Facebookta yayınlanan bir karikatür, üniversite öğrencisi bir gencin başına iş açtı.
05 Mayıs 2010, Perşembe

Üniversiteliye karikatür cezası: Büyükerşene hakaretten 11 ay hapse çarptırıldı Osmangazi Üniversitesi öğrencisi Erdem Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşenin karikatürünü Facebookta paylaştığı için ceza aldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi iktisat öğrencisi Erdem Büyük (22), Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşenin karikatürünü Facebookta yayınlayarak "yazılı ve görsel ileti yoluyla hakaret etmekten" 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, Büyükün öğrenci olması, sabıkasının olmaması nedeniyle 5 yıl süreyle ertelendi.

Bir internet sitesinde gördüğü karikatürü arkadaşlarıyla paylaştığı için aldığı ceza karşısında şoka giren genç, 5 yıl içinde herhangi bir suç işlerse bu cezayı da çekecek. Erdem Büyük, 2009 Mart seçimlerinden sonra bir sitede, DSPli Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşenin yer aldığı bir karikatür buldu.

Büyükerşenin nasıl bir belediyecilik anlayışıyla hareket ettiğini anlatan, kente yerleştirilen heykellerin yer aldığı eleştirel karikatürü Facebookta arkadaşlarıyla paylaşan üniversite öğrencisi, hiç aklına gelmeyecek bir durumla karşılaştı.

Polisler, karikatürün yayınlanmasının ardından yapılan şikâyet üzerine Büyükü bilgisayarının IP numarasından tespit ederek evinde gözaltına aldı. Emniyette ifadesi alınan Büyük hakkında daha sonra Büyükerşen tarafından dava açıldı. Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesinde yaklaşık bir yıl süren dava sonucunda gence 11 ay hapis cezası verildi. Üniversite öğrencisi Büyüke verilen ceza okul arkadaşları ile akademisyenlerin tepkisini çekti.

Bir grup üniversiteli ve akademisyen, gence destek vermek için Facebookta bir tepki sayfası açarak davaya sebep olan karikatürü o sayfada sergilemeye başladı. Amacının kimseyi incitmek olmadığını belirten Büyük, verilen hapis cezasının kendisini çok üzdüğünü söyledi. Söz konusu karikatürde kötü, kırıcı bir durum olmadığını vurgulayan genç, "Beğendiğim karikatürü siteden alıp arkadaşlarımla paylaştım. Kötü bir niyetim yoktu. Aldığım ceza karşısında hem üzüldüm hem de şaşırdım. Oysa topluma mal olmuş insanların eleştirel karikatürleri çizilebilir. Bunun örnekleri çoktur. Burada küfür ve edepsizlik yok." dedi.

Üst mahkemeye yaptığı itirazın reddedildiğini belirten üniversite öğrencisi, davayı AİHMye götüreceğini vurguladı. Büyükün avukatı Vahap Ata ise Yılmaz Büyükerşenin eski bir gazeteci ve karikatürist olduğuna dikkat çekerek, "Her fırsatta bu özelliklerini sayıp gurur duyarak anlatan Büyükerşenin şimdi hakkında yayınlanan bir karikatür için şikayetçi olması çok tuhaf." diye konuştu.

Karikatürü buraya eklemiyorum. Mazallah bizi de dava eder sonra..

link, tıkla...  
Yazar Mesaj
MucahiT_ | Offline 25 Mayıs 2010 Salı 10:04  :-)))
sebep ne yawww.madem öyle basın özgürlüğü neden var.öteki karıkaturlerede ceza versinler.bunlarda kasıt var gibi.aman aman hah sende atma resimi walla sende boylarsın asliye mahkemesıne..:-)) 
Yazar Mesaj
point | Offline 25 Mayıs 2010 Salı 10:19  linkte var karikatür merak edenler için
Yukarıdaki linke ekledim karikatürü oradan tıklayıp görün.. Ben sadece linkini koydum.. Sanırım bundan mahkemeye vermezler

Bu soslu demokratlara göre bütün hersey.. Onların isine gelirse basın özgürlüğü vardır. İslerine gelmezse özgürlük yoktur.. Tarihte Musoloni, Lenin,, Hitler gibi diktatörler böyleydi. Onlar basının partinin, sistemin sesini duyurma aracı olarak kabul ederlerdi.. Bizdeki soslu demokratlarında anlayısı aynen bu..

Mesela en son baykalın seks videosu olayında olduğu gibi.. Ali Kırcanın kindede aynı tavrı koymuslardı. Ama ne hikmetse geçtiğimiz yıl Keçiören Belediye baskanı zatın çıkan videosunu neredeyse +18 ibaresi koyup ana haber bültenin de yayınlayacak kadar da mutlu olmuslardı..

Bunlar basbakan karikatüre tepki gösterdi diye söylemediklerini bırakmadılar düne kadar.. Ancak su kadarcık bir karikatüre tahammülleri yokmus..

Ancak aynı tahammülü su beton yolsuzluğuna nasıl gösterebiliyorlar onu anlamak istiyorum.. Diğer es dost adlarının karıstığı vurgun iddialarını ortaya atanları neden mahkemeye veremiyorlar? Neden su genç gibi ceza aldıramıyorlar? 
Yazar Mesaj
MucahiT_ | Offline 25 Mayıs 2010 Salı 10:45  :-))))
hemen bakam nesı var karıkaturun..:-)) dava edilecek bişey yok aslında ama başka şeyler vardır belki.bence gayet normal bir karikatür.(ha bir yazı yorumu daha yazayım hocalar ceza almaz.dokunulmazlık zırhı var onlarda.. 
Yazar Mesaj
Dras_1966M | Offline 25 Mayıs 2010 Salı 13:42  tahmülsüzlük
Demekki başbakanın tahmül edemediği karakütür olayını hocada örnek almış olmalı. Nede olsa balık baştn kokmuyormu. Hangi siyasi bu gibi tahmülü gösterebildiki bu güne değin.br Bu dokunulmazlık zırhıda sadece ve sadece bazılarına has bir durum. Bu zırhıda malesef her gün dile gitirirler fakat bu zırh nedense hiç bir zaman kalkmadı ve kalkmayacakta.br Bu öğrenci acaba sadece bu karkütür olayındanmı ceza aldı yoksa altında yatan bazı gerçekler çarptılıyormu. Ben çarptırıldığını sanıyorum.  
Yazar Mesaj
point | Offline 26 Mayıs 2010 Çarşamba 14:06  basbakanınki gibi olsaydı
eğer basbakanın ki gibi büyükersenin karikatürleri de yayınlanıyor olsaydı. Türkiyede mahkemeye çıkmayan ceza almayan karikatürcü kalmazdı..

Ortada bir tane karikatür var ona ceza aldırıyor hoca. Basbakanın her gün yüzlerce karikatürü çiziliyor... Hiç alakası yok basbakanın durumuyla.

Peki ya karikatüre bu kadar kızan ve tepki gösteren kisi. Hakkındaki hırsızlık iddialarını çıkaranlara karsı neden sessiz kalıyor. Neden onlarıda mahkemeye vermedi? Temel soru bu aslında... 
Yazar Mesaj
orion | Offline 26 Mayıs 2010 Çarşamba 17:58  
bu memlekette m2 ye kaç tane hırsız düser bilen varsa desin??br 
>Yanıtla<
>Cevap Yaz

online ziyaretçi: 5176
online üye: 0

Telif hakkı saklıdır © 2000-2024 Eskişehir Reklam
Eskişehirliyiz.biz Anasayfa | Giris Sayfan Yap | Sık kullanılanlara ekle| WebMaster Kodu | İletişim  
eskişehir

eskisehir@eskisehirreklam.com