Eskişehirliyiz.biz Ana Sayfa Eskişehir Apart Yurt Rehberi  
Üye Ol Üye Giriş
Eskişehir Forum Tartışma Platformu
www.eskisehirliyiz.biz
Ana Sayfa      

Forum

>Yanıtla<
>Cevap Yaz
sanal alem yalan alem...........
Yazar Mesaj
kai | Offline 20 Mart 2012 Salı 11:47  sanal alem yalan alem...........
sanal alemde tanımsız iliskilermi desek yoksa tanımlanamayan akıl tutulmalarımı. ben bilemedim ama belki birgün bu yazıyı okuyan birisi bilir.amann bilmesede ne olur.herkesin bir sanal hayatı ve adı vardır.benim ise REED..................

sanal ortamda filizlenen aşklar için kullanılan genel ifadedir. şu konuda tam olarak emin değilim; sanal ortamda başlayıp realiteye dökülen aşklar da bu klasmana dahil edilebilir mi bilemiyorum (hani sözlükten, yahut chatten hatun kaldırmak denen olay...) fakat ben söz konusu aşk tipini de bu klasmana dahil edeceğim.

boşluktasınızdır, cebinizde ortamlara girecek kadar fazla paranız yoktur, ilişkilerinizde kazık yemek artık sizin için bir yaşam tarzı olmuştur, evde bütün gün yapacak bir iş bulamazsınız, okula da gitmezsiniz ve salak salak sözlükte takılırsınız. o kısa dönem için dahi olsa hayatınız bok gibidir ve bir şekilde sosyalleşmek istersiniz.

insan safça yaklaşabiliyor bazen birtakım şeylere. herkesi dürüst zannedebiliyor. bir gün tesadüf eseri biriyle tanışıyorsunuz, hocamla başlayan mesajlar bir bakmışsınız "canışım, cicişim" gibi saçma sapan sululuklara dönüvermiş. sonra bir bakıyorsunuz telefonlar verilmiş karşılıklı ve konuşulmaya başlanmış, akabinde de buluşma...

önce bir hayal kırıklığına uğrarsınız, tabi fiziksel bir hayal kırıklığıdır bu çoğunlukla. çoğu zaman fotoğraflarda dünya güzeli görünen hatun bir bakmışsınız estetik bir facia... "olsun" dersiniz, "bak, biz ne kadar güzel mesajlaşıyorduk, sabahlara kadar konuşuyorduk, hem ben onu anlıyorum o da beni anlıyor..." dersiniz. sonra gel zaman git zaman karşınızdaki insanın hayatının o sanal alemden ibaret olduğunu acı bir şekilde keşfedersiniz. karşınızdaki insanın geçmişini tüm saçmalıklarıyla, tüm bayağılığıyla kabul etmişsinizdir, sırf o üzülmesin diye türlü riskler alınmıştır, safça güvenilmiştir o kişiye fakat sonunda sürekli sadakatsizlik suçlamaları üstünüze yöneltilmiştir. psikolojik olarak ilgiye muhtaç bir insanla beraber olduğunuzun farkına varırsınız. ve dersiniz ki "sanal alemde insanlar göründükleri gibi değil..." ama sonra yine birtakım şeyleri sineye çekersiniz. kendi sanal hayatında her türlü rolü oynayabilen zavallıların gerçekte o dünyada çizmeye çalıştıkları portreyle hiç ama hiç alakalarının olmadığını anlarsınız acı bir şekilde. "yok ama öyle değildir, ben yanlış anlıyorumdur lan" dersiniz aptal gibi. halbuki o insan sizi de sürekli kendi sanallığının içine çekmeye çalışıyordur. bu, bazen "yaaa bana niye facebooktan minnoşum yazmıyosuuuun..." şeklinde olurken, bazen gece yatarken "seni seviyorum" cümlesini sms e eklemediğiniz için sevgisiz ve ilgisiz ilan edilmenizle vuku bulabilir. anlamazsınız bunun neden önemli olduğunu... yaşadığınız ilişki insanların gözüne sokulmak isteniyordur sevdiğiniz insan tarafından. karşınızdaki insanın ruhsal analizinden bir şeyler anlasanız da iyiye yormanızla, daha sonra iyiden iyiye ağzınıza sıçılmaya başlar...

aldatıldığınızın ve kandırıldığınızın delili bazen ufak bir sözde, bazen size yöneltilen suçlamaların özünde, bazen de bilgisayarda rastladığınız görüşme kayıtlarında gizli olabilir. siz, gerçek olmaya çalışırsınız ama saplantılı, sanal bünyelerde yaşanan sanal aşkların ömrünün birkaç yılla da sınırlı kalmadığını görürsünüz. çok hazin bir şekilde sanal başlayan her aşk, sanal sebeplerle nihayete ulaşır. siz gerçek bir şeyler yaşadığınızı zannedersiniz, ilk defa bir insanı ailenizle tanıştırabilecek kadar o insana güvenirsiniz, fakat o insanın, dünyanın en sanal ve riyakar insanlarından biri olduğunu gördüğünüzde, kendinize söylenen yalanların, yaptığınız fedakarlıkların, yaşanan duyguların hiçbir anlamı kalmaz. karşınızdaki insan öpülmeyi değil, suratına tükürülmeyi bile hak etmeyecek kadar aşağılık bir insandır çünkü.

sonrasında olanlar ise komedi filmlerini aratmaz adeta...

bitti dediğiniz ilk anda, kapıya gelmekten intihara kadar her türlü tehditle karşılaşırsınız. seviyenizi korumadan, "senin gelmişini geçmişini sikerim, siktir git kevaşe..." derseniz çabuk kurtulursunuz bu saçmalıktan. yok, "seviyemi koruyayım, sonuçta bir şeyler yaşanmış, kimsenin kalbi kırılmasın" derseniz işiniz var... peşinizden köpek gibi sürünür bu insan suçlu psikolojisiyle. yine sanal yollardan size her türlü psikolojik baskıyı yapmaya çalışır; size doğrudan ulaşamadığından çeşitli arkadaşların kılığına girer, kendini bulunmaz hint kumaşı, dünyanın en aşık insanı olarak göstermeye çalışır, aşık kadın triplerine bürünüp dünyanın en kanamalı yazılarını yazarak facebook, sözlük, blogger, twitter, myspace gibi bulabildiği her türlü sanal platformda ağlar... kendinin bile anlamasına ihtimal veremeyeceğiniz kadar derin yazıları her yerde hayatının ana yasasıymış gibi paylaşması ise komedinin apayrı bir boyutu. bir sonuç elde edemeyince de aslında aradığı ilginin, hayatının içine ettiği kişiden gelmesinin bir önemi olmadığının farkına varır. sizin ilişkiyi realleştirme çabanızdan tamamen kopup tekrar kendi sanallığına geri döner. çoğunlukla sizi aldattığı kişiyle birliktelik yaşar ve hayatına çok onurlu bir insan gibi devam ederken; küçücük aklı ve sınırlı entellektüel birikimiyle insanları, kendi yaptığı onca saygısızlığı ve terbiyesizliği görme(k isteme)den, saygısız, terbiyesiz, aşağılık gibi sıfatlarla nitelendirmeye cürret eder. (kanamalı yazıların ibresi bir anda başkalarına dönebilir elbet bu süreçte.)

bundan evvel çok örneğini gördüğüm gibi sanal aşkın kandıran tarafı, hayatını sanal rollere adayarak, facebook'ta "aşkıaaaaaaam bitaneeaaaam canım benaaaaam" gibi şeyleri ilişki yaşamak ve paylaşmak zannetmeye, kendi küçük bok çukuru içinde popüler ve erdemli geçinmeye ve mağdur rolü oynamaya devam eder.

not: kimse üzerine alınmasın. bu yolla yaşadığım birkaç ilişki ve bu yolla ilişki yaşayan, sayısı bir yahut ikiden çok fazla olan arkadaşlarımın deneyimleri göz önüne alınarak, insanları sanal yolla kandırmanın ne kadar kolay bir şey olduğunu anlatabilmek adına yazılmıştır 
>Yanıtla<
>Cevap Yaz

online ziyaretçi: 13030
online üye: 0

Telif hakkı saklıdır © 2000-2024 Eskişehir Reklam
Eskişehirliyiz.biz Anasayfa | Giris Sayfan Yap | Sık kullanılanlara ekle| WebMaster Kodu | İletişim  
eskişehir

eskisehir@eskisehirreklam.com